Kosztorysy budowlane – charakterystyka i zastosowanie

Podstawowym zadaniem, jakie ma przed sobą stawiamy kosztorys budowlany, jest możliwość szacunku przy jego pomocy kosztów całej inwestycji. Tym samym znając dokładne wyliczenia kosztów robót budowlanych i surowców możemy starannie zaplanować całość. Tym samym nie tylko znamy koszt całości, ale też jesteśmy ocenić czy możemy sobie pozwolić na realizację danego przedsięwzięcia.

Czy są kosztorysy budowlane?

Fundamentalnym zadaniem stawianym przed kosztorysem jest możliwość wglądu w koszty przedsięwzięcia, a także staranne ich pogrupowanie. To nie tylko ułatwia późniejszą pracę, ale też daje oszczędność pieniędzy, czasu i do tego ułatwia wybór poszczególnych podwykonawców.
Chcąc w należyty sposób przygotować kosztorys budowlany, musimy mieć projekt wykonawczy, specyfikację techniczną, a także staranny przebieg prac. W ten sposób jesteśmy bowiem w stanie dokonać tych wyliczeń dokładnie. Do tego są również przygotowywane wykazy niezbędnych do realizacji prac materiałów.

Rola kosztorysu

Kosztorysy budowlane (http://qsinzynieria.pl/) w kontekście tworzenia domu jednorodzinnego są raczej dokumentem o charakterze informacyjno-porównawczy. To już sporo, bo wszystko dokładnie jesteśmy w stanie oszacować i zaoszczędzić na tym. W przypadku zamówień publicznych tego rodzaju dokumentacja pozwala składać swoją ofertę do różnego typu przetargów.